Benim yazılım hikayem nasıl başladı? Nasıl Gelişiyor? Bu yazımın konusu “Ben”.

Öncelikle 7 yıldır bu işin içindeyim ve herhangi bir kursa gitmedim bunu soran çok oluyor. En azından fiziki olarak gitmedim.

Yazılım maceramın ilk 2 senesi tamamen oyun yapmaya çalıştım ufak tefek şeyler ortaya çıktı ama hiç birisiyle bu pazara giremezdim ve o zamanlar çok küçüktüm, 12 13 yaşındaydım. Bir oyun yapıp pazara sunmak korkutucu gelmişti o zamanlar. Bir yerden sonra artık istediğim şeyin oyun yazmaktan daha farklı bir şey olduğunu farkettim. Ben web programlamadan daha çok zevk alıyordum ve 2 yıllık bilgi birikimimi geride bırakarak html-css’i 2 günde öğrenmiştim.

Ortaya yine ufak tefek web siteleri çıkıyordu ancak günlük hayatta gördüğümüz web sitelerine hiç benzemiyorlardı. Araştırmaya devam ederken Bootstrap diye bir şey öğrendim (o zamanlar “bir şey”). Bootstrap’ı Ankara-Ordu arasında araba yolculuğu yaparken öğrendim. Zaten çok kolay bir kütüphane, kullanması çok kolay. Sonrasında bir baktım gerçekten güzel siteler ortaya çıkıyor. Birkaç ay internetten bulduğum “One Page Psd Template”ler ile sürekli site tasarladım. Artık girdiğim bir siteyi kafamda kodlayabilecek hale gelmiştim. Ama bana bu da yetmiyordu örneğin blog sitesi yapacağım, her yeni yazı için farklı html mi yazacaktım? 

Tekrardan araştırmalara başladım ve benim için en uygun dilin PHP olduğuna karar verdim. Hem çok fazla kaynak vardı (hepsi İngilizce) hem de ciddi anlamda istediğim her şeyi yapabileceğim bir dildi PHP. Durum böyle olunca ben de bir yerlerden başlayacaktım ancak Türkçe kaynak yoktu ve İngilizce kaynakları da çeviri kullanmadan %100 anlayamıyordum. Ben de çeviri kullandım. Yani yol zorlu olduğu için pes etmedim. 

Yaklaşık 3 ay içinde PHP ile “Yönetim Paneli” yazabilecek kıvama gelmiştim. Eee önceden de site tasarlayabiliyordum. İkisini birleştirdim ve ortaya “Yönetilebilir Web Sitesi” çıktı. PHP ile 5. ayımda ilk satışımı yapmıştım. Günümüzde de popüler olan Freelance platformlarından birisinde tamamen kendi yazdığım siteyi satmıştım. O anki hislerim gerçekten tarifsiz neredeyse 3 yıl uğraştıktan sonra ilk kez maddi karşılık almıştım

Tabi cebime giren bu para beni aşırı gaza getirmişti sürekli yeni araştırmalar yapıyor, yeni siteler yazıyordum. Ancak bu iş böyle nere kadar ilerleyecekti tek yapabildiğim “Veritabanına veri Ekle – Düzenle – Sil” kendime başka şeyler katmam gerekiyordu. Tabi şunu da atlamayayım, sürekli İngilizce kaynakları okurken İngilizcem gelişiyordu hatta PHP ile 1 yılı geride bıraktığımda artık çeviri kullanmadan makaleleri okuyup anlayabiliyordum. Neyse, PHP ile algoritmalar yazmaya başladım. Çay yapma algoritmasından tutun da fabrika otomasyonuna kadar her şeyi yazarak yaklaşık 6 ay geçirdim. Bu süre içinde 1-2 tane daha satış yaptığımı hatırlıyorum. 

Artık kendimi piyasaya sunma vaktim gelmişti para kazanmalıydım. Bulabildiğim bütün Freelance platformlarında ilan açtım ve beklemeye başladım. 24 saat içinde iş buldum yaptım, sonra başka iş sonra başka başka 1 2 yıl sürekli farklı müşterilere çalıştım ama artık 12.sınıfa gelmiştim ve ders çalışmam gerekiyordu malum üniversite sınavı vardı. Bütün ilanlarımı kaldırdım ve arayan soran bütün müşterileri geri çevirmek zorunda kaldım, bir kişi hariç. O müşterimle sürekli çalışıyorduk ve çok düzenli, hırslı bir kişiydi. Derslerden arta kalan vakitlerimde de bu abimden gelen işleri yaparak hem harçlığımı çıkaracak hem de bilgilerimi taze tutacaktım. Öyle de oldu o günden bu yana yaklaşık 2.5 yıl geçti ve farklı müşterilere yaptığım iş sayısı bir elin parmakları kadarken, o abim dediğim insan artık patronum. Onun şirketinde yazılımcıyım. Sürekli yeni projeler ile hem şirketi hem kendimi geliştiriyorum. 

Üstelik yaptığım iş bölümümde tam alakalı bir iş. Bilgisayar mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiydim bu sene. Mezun olana kadar kendimi bu şekilde geliştirmeye devam ettikten sonra başarabilirsem bir startup firması kurmayı hedefliyorum. Önümde çok uzun bir yol var. Geride de çok uzun bir yol bıraktım. Daha güzel değerlendirebilir miydim? Kesinlikle ancak elimden bu kadarı geldi. Bu süre sarfınca öğrendiğim en önemli şeylerden birisi “Zorluklarla karşılaşınca pes etmek yerine daha hırslanmak”.