PHP dili günümüzdeki durumuna göre kesinlikle çok daha iyi günler gördü. Peki PHP öldü mü? Bu yazımızda bu konuya bir açıklık getirelim.

Stack Overflow gibi yazılım denildiğinde akla ilk gelen forumlarda insanlar PHP’nin öldüğünü öne sürüyorlar. Elle tutulabilir bir sebepleri var mı yoksa PHP’yi sevmiyorlar mı? PHP’yi biraz inceleyelim ve bu dil için gelecek var mı yok mu beraber karar verelim.

PHP Hala Web’e Hükmediyor!

Sayılara basit şekilde bakarsak PHP’nin ölmediğini rahatlıkla anlayabiliriz. Günümüzde bile PHP açık ara en çok kullanılan Back-End dildir. Tüm Web sayfalarının yaklaşık %75’inin PHP kullandığını biliyor muydunuz? Aşağıdaki grafiğe bakarsanız PHP’yi Web sitelerinin ne kadar çok kullandığını ve PHP’nin rekabetin ne kadar ilerisinde olduğunu görürsünüz. Yüzde 75’lik istatistik bir dile ölü diyebilmemiz için çok yüksek. Sadece bu istatistiğe dayanarak PHP dilinin ölmediğini söylemek mümkün.

php ölüyor mu
Kaynak: w3techs.com

PHP’nin bu kadar çok web sitesi tarafından kullanılmasının nedenlerinden biri WordPress’in PHP kullanmasıdır. WordPress’in pazar payı tüm web sitelerinin yaklaşık yüzde 34’üdür. WordPress kullanan 75 milyon web sitesi doğal olarak PHP kullanmış sayılıyor. Ayrıca, Drupal (% 3) ve Joomla (% 2) gibi pazarda önemli bir paya sahip olan başka CMS’ler de vardır. Kısaca birçok büyük içerik ve mağaza yönetim sistemi PHP kullanıyor. Bu da PHP’yi çok önemli kılıyor.