2011 yılında ortaya çıkan bu kavram o zamandan bu yana tüm dünyanın gündemine oturmayı başarmıştır. Bir yönden 4. Sanayi Devrimi diyebileceğimiz kavram neymiş onu anlatacağım.

En basit şekilde anlatmak gerekirse Endüstri 4.0 ile “Akıllı Makineler” hayatımıza girecek. Neden böyle diyorum? Çünkü günümüzde internete bağlanan ve farklı cihazlarla bilgi alışverişi yapabilen her şeyin önüne “Akıllı” kelimesini ekliyoruz. 

Peki nedir bu “Akıllı Makineler”

Birbirleriyle iletişimde olan bu robotlar aynı zamanda verileri analiz edecek ve bu analizler doğrultusunda en düzgün şekilde çalışma kararını kendileri verecekler. Hatta gerektiğinde insanlara haber verecekler.

Örneğin: Hiç işçisi olmayan bir fabrikanın sahibi telefondan “Başlat” tuşuna bastıktan sonra üretim bitince şöyle bir bildirim alacak “16 Saat önce başlayan üretimde 2000 adet x maddesi üretildi”.

Endüstri 4.0’ın avantajları

Endüstri 4.0 ile kullanılan sistemler şuankinden kat kat daha hızlı, etkin ve stabil üretim yapabilecek. Sonuçta hiç insan eli değmeden çalışacak olan bu sistemlerde hata payı yok denecek kadar az olacak. Kocaman fabrikalar yerini küçük denebilecek aletlere bırakacak ki bu da evlerimizde de üretim yapabileceğimiz anlamına geliyor. 

Endüstri 4.0’ın dezavantajları

Hayatımıza girmesiyle beraber çok büyük sorunları da yanında getirecektir. Bunların başında işsizlik gelir. Bahsettiğim gibi bu fabrikaların ya hiç işçisi olmayacak ya da fabrikalar yerini küçük aletlere bırakacak. Tamamen sanal ortamda yönetilecek bu sistemler yüzünden işsizlik aşırı derece artacaktır. Bir diğer dezavantaj da sınıf ayrılmaları çok daha belirginleşecek. Çünkü bu sistemlere ulaşmak kolay olmayacak bir fabrikanın yapacağı işi yapan aleti orta gelirli insanların kolaylıkla almasını beklememeliyiz. Durum böyle olunca yüksek geliri olan kişiler bu “Akıllı Makineler”den aldıkça düşük gelirli kişilerin de iş imkanları büyük ölçüde azalacak.

Endüstri 4.0 Hakkında Görsel

Endüstrinin Tarihsel Gelişimi 

18. Yüzyılın sonlarına doğru Su ve Buhar Enerjili mekanik üretim tesislerinin devreye girmesiyle ilk olarak 1784 yılında endüstriyel dokuma tezgahları kullanılmaya başlanmıştı.

Ardından 20. Yüzyılın başlarına yaklaşırken İş Bölümüne Dayalı Elektrik Enerjili üretimin devreye girmesiyle 1870 yılında ilk üretim hattı, Cincinatti Mezbahalarında kullanılmıştı.

Tabi zamanla ihtiyaçlar artınca 1970’lerin başlarına doğru daha önce kullanılan otomasyonları çok daha ileri noktaya taşıyan elektronik ve bilgi teknolojileri sayesinde 1969 yılında ilk mantıksal denetleyiciler kullanılmaya başlandı.

Bugüne gelince çevremizde çoğu nesnenin akıllı olmaya başladığına şahitlik ediyoruz. Bu da endüstri 4.0’ın başladığını ancak hala gelişim aşamasında olduğunu gösterir. Yaklaşık 20 yıl içinde yaygınlaşması beklenen bu teknolojiler hakkında yorumlarınızı bekliyorum.