En popüler CSS kütüphanesi olan Bootstrap yeni sürüm ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu yazıda, Bootstrap 5’in çıkış tarihi ve önemli güncellemeler hakkında bilgi vereceğim.

Bootstrap, HTML, CSS ve JS ile geliştirme için dünyanın en popüler ve yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı bir kütüphanedir. Dünya çapında 18 milyondan fazla web sitesinde kullanılıyor ve her geçen gün bu sayı artıyor.

Hali hazırda yayınlanan Bootstrap 4 biz geliştiriciler için gerçekten çok büyük kolaylıklar sunuyor. Yakın zamanda Bootstrap 5’i tanıtacak olan ekip V5’in beraberinde önemli yeniliklerle geleceğini duyurdu.

İlk Bootstrap duyurulduktan iki yıl sonra Bootstrap 2. Versiyonu yayınlandı. Yine V2 yayınlandıktan bir yıl sonra ekip V3’ü yayınlamıştı. Ardından V4’ün yayınlanması tam 5 yıl sürmüştü.

Bootstrap Görsel

Bootstrap 5 Çıkış Tarihi

Resmi GitHub Proje İzleme Panosunda 883 adet bitirilen ve yaklaşık 24 adet bekleyen görev mevcut. Bu durum gerçekten umut verici. Zaten alpha-2 ve alpha-3 sürümleri üzerinde çalıştıklarını göz önünde bulundurursak, Bootstrap 5’in bu yılın ilkbaharında piyasaya sürülmesini bekliyorum.

Beklenen değişiklikler

  • JQery kaldırılıyor.
  • Özel SVG simge kitaplığı geliyor.
  • Önemli JavaScript güncellemeleri yapılacak.
  • CSS sınıf güncellemeleri yapılacak.
  • IE10 ve 11 desteğini kaldırılacak.